Yılan Sokması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yılan ısırık izini detaylı görmek ve teşhis koymak

Türkiye’de 53 yılan türü tanımlanmıştır; bunların içinde yalnızca ikisi (Viperidea-engerekgiller-ve Elapidea -kobralar) zehirlidir.Zehirli olan ve zararsız yılanların ayırıcı tanısı yapmak her zaman kolay değildir.İşaretlenen noktalarda fiziksel özellikler bu ayırıcı tanıda yardımcı olabilir.

Zehirli Yılan Nasıl Anlaşılır?

2.Klinik Belirti ve Bulgular-Yılan Sokması

Yılan sokmasında en yaygın semptomlar, panik, korku ve duygusal dengesizlik ve buna bağlı hiperventilasyondur.

Hiperventilasyon, anormal derin ve hızlı soluk alma halidir.

Bulantı, kusma, senkop, baş dönmesi, taşikardi, soğuk ve nemli cilt sıktır.Isırığa bağlı olarak enfeksiyonlar gelişebilir.Bazı hastalarda kompartman sendromu gelişebilir.

Senkop, bayılma, beyne kan akışının azalmasından kaynaklanan ani ve kısa bilinç, duruş kaybıdır.

Taşikardi, ya da kalp çarpıntısı kişi istirahat halindeyken kalbin, normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğu türüdür. 

3.Yılan ısırıklarında evreleme ve değişik evrelerde tedavi-yılan sokması

Tedavi

Hastanelerde genellikle farklı yılanlar için farklı tip antiserumlar yoktur; hangisi bulunursa o serum kullanılır.Yılan türlerinin ısırmalarında zamanında önlem alınırsa ölüm çok nadirdir.Tedavi edilememiş engerek yılanı ısırmalarında dahi 24 saat içinde bir ölüm olayına pek rastlanmamıştır.Yarım saat içinde klinik bazı belirtiler gelişmişse (uyuşma, karıncalanma) yılanın zehirli olacağına dair kuşku duyulmalıdır.

Eğer yılan yakalandı ise incelenmelidir.Yılanın başı mutlaka değerlendirilmeli ve diş izine bakılmalıdır.Kanayan diş izi olan ekstremite atele alınmalıdır.Monitorizasyon ve vital bulguların takibi en az 8 saat süre ile yapılmalıdır.Nörolojik değerlendirme acilen yapılır.Doku ödeminin yayılımı değerlendirilmelidir.

İlk Yardım ve Lokal Tedavi

-Yara yeri ıslak bezle çok ovalamaksızın silinmelidir.

-Isırılan ekstremite immobilize edilmelidir.

İmmobilize, bir bölgenin hareketsiz hâle getirilmesi, özellikle de eklem, kas ve kemik yaralanmalarında tedaviye yardımcı olunması amacıyla atel, alçı ve diğer yardımcı araçlarla yaralı bölgenin dinlendirilmesidir

Zehirin çıkarılması acilen gereklidir.Isırılan yerin biraz üstü antiseptik (alkol, tentürdiyot) ile temizlendikten sonra enjektörün ön kısmı bıçak ile kesilir ve emme pompası oluşturulur.Isırmayı takiben 15 dakika içinde yapılması çok faydalıdır; yarım saat geçtikten sonra bu müdahele fayda sağlamaz.AĞIZLA EMMEK TEHLİKELİDİR.

Hasta bu işlemler sırasında yavaş hareket ettirilmelidir.

-İlk müdaheleden sonra hasta en yakın sağlık merkezine yollanmalıdır.

İlk yardımda yapılması gerekenler:

-Isırık yerine insizyon veya lokal injeksiyon yapılmamalı, turnike uygulanmamalı ya da ağızla emme işlemi uygulanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: