1-Ötenazide nedir? Ötenazi / Ölüm İsteme Hakkı

ötenazide nedir?

Ötenazide nedir?

Hipokrat yasalarına göre tıp insan hayatını nitelik ve nicelik olarak yükseltmelidir.Bu koşullar altında Hipokrat’a göre acı çekenin ölme hakkı da mevcuttur.

Hipokrat’ın bu konu hakkındaki düşünceleri şu şekilde özetlenebilir.

1.Ağrı ve acı ölümün bir şeklidir.

2.Ağrı ve acı yaşamı kısaltmaktadır.

3.Hastalık tedavi edilmediğinde, yaşamın uzatılması ile ağrı ve acının dindirilmesi arasında hassas bir denge mevcuttur.

4.Kimi zaman acının dindirilmesi yaşamın sonlandırılması anlamına gelebilir.

Ağrı tedavi yöntemlerinin son yıllarda inanılmaz hızla gelişmesi ötenazi hakkını yeniden gündeme getirmiştir.Kanserli hastalarda ağrı sadece ağrı kesicilerin doğru kullanımı ile bile %85 oranında dindirilebilmektedir.Geri kalan hastalarda da girişimsel yöntemlerle bu sayı %95 lere varabilir.

Ağrı dindirilmediğinde hastalar kontrollü bir şekilde uyutulabilir.Bu uyku hali ağrının ortaya çıkmasını engelleyecek, aynı zamanda hastaların yaşam kalitesini düşürmeyecek düzeyde olmalıdır.Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir.Bu koşullar altında amaç son dönemdeki hasta için ön planda acının kesilmesi olmalıdır.Çok az sayıda bile olsa yine de kanserli hastalarda ağrının dindirilmesi mümkün olmayabilir.Bu grup hastalarda hastanın bilinci yerinde ise ve kendi başına karar verebiliyorsa ötenazi hakkı gündeme gelebilir.Bugün için Türkiye kanunları buna elvermemektedir.

Hekimlik;bedenin hastalıklarını iyileştirir,bilgelik;ruhun hastalıklarını iyileştirir.

— Demokritos

İlginizi Çekebilecek Gönderiler:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: