Omzunuzdaki sinsi hastalık; ‘Donuk omuz sendromu’

Donmuş omuz sendromu omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlığı ile kendini gösteren bir durumdur.Genellikle omuza yönelik bir darbe sonrası gelişir.Bazen açık bir neden olmadan da oluşabilir.

Donmuş omuz sendromunda omuz normal hareket yeteneğini yitirir.Kol yukarı kaldırılamaz ve el sırta götürülemez.Hasta omzunu hareket ettirmeye çalıştığında şiddetli ağrı duyar.Bazen bir sürtünme de hissedebilir.

Tanı muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konur.Manyetik rezonans tanıya yardımcıdır.Ayrıca EMG adı verilen ve sinir kas iletimini ölçen tanı yöntemine de başvurulabilir.

Tedavi

Donmuş omuz sendromunun tedavisinde fizik tedavinin yeri çok önemlidir.Etkili bir şekilde uygulanırsa omuz eklemi hareketlerinin tamamen normale dönmesi sağlanabilir.Fizik tedavi ile birlikte hastaya pasif egzersizler yaptırılır ve evde uygulaması için aktif egzersiz programı da verilir.Ayrıca günde 3-4 kez 15 dakika süreyle buz torbası uygulamak da fayda sağlar.

Donmuş omuz sendromunda şiddetli ağrı nedeniyle fizik tedavi etkin bir şekilde uygulanamayabilir.Bu durumda omuz eklemi içine lokal anestezik ve düşük doz kortizon enjeksiyonu ile ağrı ortadan kaldırılarak hastanın fizik tedaviye ve egzersiz programına uyumu kolaylaştırılabilir.Bu amaçla ayrıca, omuz bölgesinin duyusunu taşıyan supraskapular sinir geçici olarak bloke edilebilir veya boyun bölgesine yerleştirilen bir kateterden ilaç verilerek çok daha etkili bir şekilde ağrısız fizik tedavi uygulanabilir.Bu tür girişimsel yöntemlerin gelişmesinden önce uygulanan genel anestezi altında donmuş olan omuzu açma işlemi ise artık uygulanmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: