Migrenle İlgili Sık Sorular ve Yanıtları

Aşağıdaki sorular bazı yayınlardan ve internetten derlenmiştir.Herkesin ağrı deneyimi farklıdır.Sizin deneyiminiz ise diğerlerininkinden daha farklı olabilir.

*Migren tehlikeli midir?

Her baş ağrısı migren değildir.Bazı baş ağrıları önemli bir hastalığın işareti olabilir.Migren ciddi bir rahatsızlık hissi ve yaşam kalitesinde düşmeye neden olmakla birlikte genellikle ciddi bir tıbbi risk oluşturmaz.Ancak baş ağrınıza migren diyebilmek için doktorunuzdan teşhis almanız gerekir.

*Değişik migren tipleri olduğunu duydum, bunlar nelerdir?

Geleneksel sınıflandırmaya göre en sık rastlanan şekilleri klasik ve basit migren olarak adlandırılan tiplerdir.Klasik migrende baş ağrısından önce “aura” diye adlandırılan bir dönem yaşanır.Aura esnasında görme ve koku alma duyularında değişiklikler gibi bazı olağan olmayan durumlar yaşayabilirsiniz.Basit migrenin aura dönemi yoktur.

*Migrenin hayati risk taşımadığını biliyorum, fakat migrenimin olması beni başka tıbbi risklere sokar mı?

İstatistiksel olarak çok az anlamlı olmakla birlikte, migren hastaları nüfusun geneline oranla çok az bir farkla genç yaşta (50 yaş altı) kalp krizi riski taşırlar.Migren esnasında geçirilen kalp krizi genelde aura ile benzer semptomlar taşır ve genellikle görme duyusu etkilenir.

*Baş ağrılarımın migren olup olmadığını nasıl anlarım?

Migrene benzer belirtiler gösteren başka hastalıklar da vardır (Beyin tümörleri ve beynin daha başka hastalıkları gibi).Dolayısıyla daha önce teşhis konmamış ise doktor kontrolünden geçmek ve tıbbi teşhis koydurmak gereklidir.Bu durum; özellikle baş ağrılarınız aniden başladı ise ve daha önce böyle bir deneyim yaşamadıysanız daha da önem kazanır.

*Kadınların daha sıklıkla migren hastası olduğu doğru mu?

Evet.Migren kadınlarda daha sık görülmekte.Çok sağlıklı olmamakla birlikte eldeki istatistikler her 100 migren hastasının 70’inin kadın olduğunu göstermektedir.

*Migren genellikle kaç yaş civarında başlar?

Migren her yaşta başlayabilir.Fakat çoğunlukla 20’li yaşlarda başlar.Çocuklar da migren hastası olabilir ki bu durumda verilen ilaçlara ve ilaç dozuna çok dikkat etmek gerekir.

*Migren kalıtsal mıdır?

Genellikle.Pek çok migren hastasının ailesinde başka bir migren hastası daha bulunur.Migren hastalarının anne ve babalarının %50-60’ının migren hastası olduğunu bildiren çalışmalar vardır.

*Migren hastalarında ağrı dönemi ne sıklıkla yaşanır?

Ağrının sıklığı kişiye ve migreni başlatan etkenlerin varlığına göre değişkenlik gösterir.Genellikle basit migrenler klasik migrenlere göre daha sık yaşanır.Migren sıklığı çoğunlukla yaş ilerledikçe azalır.

*Stres baş ağrım da oluyor, bu normal mi?

Evet, migren hastaları stresten dolayı da baş ağrısı çekerler.Bu tip ağrılar kafa derisi ve boyun kaslarını gevşememekten dolayı olur.Serotonin düzeyindeki düşüklüğün de etkisi olabileceği gözlemlenmiştir.Bu tip ağrılar damar daraltıcı ilaçlarla kötüleşirken, damar açıcılarla iyileşir.

*Migrenle araba tutması arasında ilişki var mıdır?

Pek çok migren hastası çocukken ve şu anda araba tutmasından bahsederler.Migren hastalarını daha kolay araba tutabilir.

*Migrenin geçmeyeceği, hayat boyu süreceği doğru mudur?

Kesinlikle yanlıştır.Bir çok hasta migren tanısı konduğu andan itibaren yaşam boyu migren çekeceğini sanır.Düzenli ilaç tedavisi ile migren artık tedavi edilebilmektedir.

Migrenle İlgili Sık Sorular ve Yanıtları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: