Boğaz Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Soğuk havalarda; hapşırık, öksürük, burun akıntısı derken birçok kişi mendili elinden düşüremez hale geliyor.Genellikle boğaz ağrısıyla gelen hastalıklara karşı güçlü olmak için uzmanlar bitki çaylarından destek almayı öneriyor.

1-Ada Çayı Demlerken Dikkat

Ada çayının yapraklarında bulunan uçucu bileşenler; ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapları gidermeye yardımcı oluyor.Fakat uçucu bileşenlerden etkin bir şekilde yararlanabilmek adına demleme tekniği de büyük bir önem taşıyor.1 bardak kaynamış suya 2-3 tutam ada çayı ilave edip 10-15 dakika ağzını kapatarak demlenmesine izin verin.Günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

2-Boğaz Kuruluğuna Nane Çayı

Nane çayının içeriğinde bulunan uçucu bileşenler; boğazın yumuşamasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcı oluyor.Bu nedenle günde 1-2 fincan içebilirsiniz.Fakat reflü probleminiz varsa uzak durmalısınız.

3-Boğaz Ağrısına Nar Kabuğu

Narın kabuğunda bulunan polifenolik bileşenler; boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin etkinliğini azaltarak boğaz ağrısına çözüm olabiliyor.Nar kabuğunu yemek yerine kurutup çay olarak tüketmek daha sağlıklı.Bu aynı zamanda kabuğunda bulunan alkoloidin fazla tüketiminin de önüne geçilmesini sağlıyor.2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunu, üzerine 1 bardak su ilave ederek kapalı ve mümkünse cam bir fincanda 10 dakika demleyerek içebilirsiniz.

4-Boğaz Ağrısı İçin Karanfil

Karanfilin içeriğinde bulunan öjenol isimli uçucu bileşen boğazdaki yanmayı gideriyor.Ağız, boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik ve ağrı giderici olarak görev alıyor.Çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi günlük olarak içilen çayların içerisine de karanfil ilave edebilirsiniz.

5-Meyan Kökü Balgam Söktürüyor

İçeriğinde bulunan saponin tipi bileşenler; boğazda oluşan balgamın sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına yardımcı oluyor.3 bardak suya, 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edip, 15 dakika demledikten sonra günlük olarak tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: