Sıklıkla Görülen Bel Ağrısı Nedenleri

Disk Hernisi-Bel fıtığı

Bel fıtığı nasıl oluşur?

Omurların arasında disk denilen yastıkçıklar bulunur.İçi jelatine benzer bir madde ile dolu olan bu yastıkçıkların görevi arabanın amortisörüne benzer.Bel üzerine binen yükleri dengelemeye yarar.Diskin çekirdek denilen sulu kısmının yanı sıra bir çemberi bulunur.Bu çember çeşitli aşırı yüklenmeye bağlı olarak zedelenir.Bu zedelenme üç biçimde seyreder.

  1. Bulging: Çemberde aynı parmağınız yandığı zaman biriken su gibi bir ödem meydana gelir.Bu ödem sinire baskı yaparak ağrıya neden olur.
  • Protrüzyon: Eski tip otomobil lastiklerinde olduğu gibi bu çemberde bir baloncuk oluşur ve sinire baskı yapar.Birinciden daha ciddi bir durumdur.
  • Ekstrüzyon: Çember artık yırtılır ve diskin içindeki jelatinli madde sinirlerin olduğu bölgeye doğru yayılır.Çemberde bu değişikliklerin meydana gelme riski kilo,yaş,uzun boy,ağır kaldırma,ağır spor gibi etkenlere bağlı olarak artar.

Bu oluşumların her üçü de ağrıya neden olur.Sık görülen bulgular;

  1. Bel veya boyun bölgesinde tutulan sinir dağılımında ağrı
  2. Hareketle,öksürmekle,öne eğilmekle artan ağrı
  3. Tutulan kol veya bacakta olayın şiddetine göre his kaybı
  4. Kuvvet kaybı
  5. Refleks kayıp

Sinirler omurilikten çıktıkları bölgelere göre dağılırlar.Bu nedenle hem bel hem boyun fıtığında ağrı ve his kaybı baskı altında kalan sinire göre değişir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: