KRONİK AĞRI VE SİZ

Bir ağrının kronik ağrı olarak nitelendirilebilmesi için 3-6 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekir.Bu dönemde vücudunuzda ağrının yanı sıra başka bozukluklar da baş göstermeye başlar.

1.Öncelikle uyku düzeniniz bozulur.

Hastaların bir çoğu kronik ağrılara bağlı olarak düzenli uyku uyuyamaz hale gelir.Uyku düzeninin bozulması hastayı bir kısır döngüye sokar.Saat başı uyanmaya başlar.Sabahları yorgun kalkmaya başlar.Gün boyu uykuyu düşler.

2.Enerjiniz azalır.

Uyku bozukluğu ve ağrı, hastanın günlük enerjisinin azalmasına yol açar.Enerjinin azalması, başlangıçta daha kolaylıkla başa çıktığı ağrı ile başa çıkamaz duruma getirir.Ağrıya karşı toleransları azalır.

3.Sinirlilik hali başlar.

Uykunun bozulması, enerjinin azalması, ağrının devam etmesi hastayı daha da sinirli bir hale getirir.Ağrı dayanılmaz hale gelir.Her şeyden kolaylıkla etkilenir.Geçmişte rahatlıkla kabul edebileceği olayları kabul edemez hale gelir.Çevresindeki insanları kırmaya başlar.Bunun sonucu insanlar ondan uzaklaşmaya başlar.Sonunda kendini kendi dünyasında sınırlı hale getirir.

4.İştahsızlık başlar.

İştahsızlık ağrıya bağlı olabileceği gibi gittikçe gelişen depresyon ve tedirginliğe de bağlı olabilir.İştahsızlığın yanı sıra bulantı kusma ortaya çıkabilir.

5.Depresyon gelişir.

Sürekli ağrı ile yaşayanlarda bir süre sonra depresyon gelişir.Hastalar kendilerini işe yaramaz hissederler.İşlerinden uzaklaşırlar.Çalışamaz hale gelirler.Sürekli olarak kendilerini yorgun hissederler.Yaşamdan zevk almazlar.

6.Gelişigüzel ağrı kesici kullanmaya başlarlar.

Gelişigüzel, hekime danışmadan ağrı kesici kullanmaya başlar.Bir yakınlarına iyi gelen her ilacı denerler.Bunun sonucu olarak mide, bağırsak şikayetleri başlar.Her seferinde aldıkları yeni ilaç birkaç gün iyi gelir.Sonra etkisini yitirir.

7.Ailevi sorunlar baş gösterir.

Aile başta hastanın ağrılarına anlayış gösterir.Bir çok ailede ise bir süre sonra hastanın ağrılarından sıkıntı başlar.Aile ağrıya inanmamaya başlar.Bu hastanın kendini daha fazla tecrit etmesine yol açar.

8.Sağlık sistemi ve hekimlere sorunlar baş gösterir.

Kronik ağrılı hasta diğer kronik hastalıklardan yakınan hastalardan daha fazla hekim değiştirir.Bir hekimden diğerine gider.Bir hastaneden diğerine koşar.Ağrısının geçmemesi üzerine genellikle ameliyatla çözüm bulacağına inanarak ameliyat olmaya çalışır.Hatta bu yönde hekimleri iknaya uğraşır.İkna edemediği zaman ise hekimlerini suçlar.

9.Tıp dışı yöntemlerden, alternatif tedavi yöntemlerinden medet ummaya başlar.

Çağdaş tıptan gerekli yardımı göremeyen hasta artık tıp dışı yöntemlere yönelir.Alternatif tedavilerden destek arar.Halk arasında uygulanan binlerce bitki, yakı, sülük, alabalık, bel çekme gibi birçok yönteme başvurur.Bu yöntemlerden de iki haftaya kadar yarar görür.Sonra eski haline döner.Yeni yöntemler aramaya başlar.

Görüldüğü gibi kronik ağrı hastada fiziksel, psikolojik, ailevi ve toplumsal sorunların birbiri ile iç içe geçtiği dramatik bir tablo oluşturur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: