ŞİZOFRENİ

Sanrılar (hezeyan) , halisülasyon (varsanı), darma dağın konuşma ,ileri derecede dağınık davranış (katatoni) ,negatif belirtiler(sosyal içe çekilme ,duygulanım yoksulluğu ,konuşmada fakirlik, isdenç kaygı) ve iş ,kişiler arası ilişkileri ve öz bakım gibi birçok alanda bozulma olur. Şizofreni diyebilmemiz için bu belirtilerden sanrılar ve halisülasyon her biri bir aylık dönemin önemli bir bölümünde bulunur.

HEZEYAN :  Gerçeklikle çelişen inanış demektir bunun bazı çeşitleri bulunmaktadır ;

1.Perseküsyon (Kötülük görme)

2.Büyüklük hezeyanı (Grandiyöz)

3.Kontrol hezeyanı (kontrol edilme)

4.Kıskançlık hezeyanı

5. Halisülasyon

Şizofreni bozukluğu nelerden dolayı görülmektedir?

Şizofreni hastalığına neyin sebep olduğu kesin olarak belirlenememiştir. Ancak beynin kimyasal yapısında meydana gelen bozukluklar, genetik ve çevresel faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir. Ailesinde şizofreni veya farklı bir psikotik hastalık öyküsü bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Hastalığın nedeninin araştırılmasına yönelik olarak yapılan nörogörüntüleme çalışmalarında şizofreni hastalarının beyin ve merkezi sinir sistemi yapısının sağlıklı bireylerden farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beyin kimyasından kaynaklı bozukluklarda dopamin ve glutamat gibi nörotransmitterlere ilişkin sorunların yol açtığı düşünülmektedir. Bilim dünyası şizofreni hastaların sinir sisteminde görülen bu farklılıkların anlamlı olup olmadığı konusunda ortak bir karara varamamış olsalar da şizofreninin bir beyin hastalığı olduğu düşünülmekte ve konuya ilişkin araştırmalar son hızda devam ettirilmektedir.Kalıtım genetik geçişi olan bir hastalık anne , baba şizofreni değilse ihtimal %1’dir. Anne , babadan biri şizofreni ise %12’dir. Kardeşlerden biri şizofreni ise %6’dır. Hem anne hem baba şizofreni ise %45’dir. Genelde bu hastalarda dopamin üretim seviyesi seviyesi oldukça yüksektir. Dopamin normal seviyesinde tamamlanmadığı zaman beyin doğru tepkiler veremez.

ŞİZOFRENİ TEŞHİSİ NASIL KONMAKTADIR ?

Şizofreni teşhisi, genellikle yaşadığı sorunlar yakınları tarafından fark edilen hastaların psikiyatri kliniklerine getirilmesi ile koyulmaktadır. Belirtileri şizofreni ile benzerlik gösteren pek çok psikiyatrik hastalık olabileceğinden uzmanlar tarafından şizofreni belirtileri testi, muayene ve tanı testleri yardımıyla hastalığın şizofreni olduğu tespit edilir. Hastalıkta görülen semptomlar aynı zamanda madde bağımlılığı, alkol kullanımı ve bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabileceğinden sorunların böyle bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Teşhisin netleştirilmesi için hastalara fiziksel muayene ve testler, psikiyatrik değerlendirme testleri, kan testleri ve tıbbi görüntüleme yöntemleri uygulanabilir. Tüm bu uygulamalar sonucunda şizofreni hastalığı teşhisi koyular bireyler için hastalığın şiddeti de göz önünde bulundurularak tedavi süreci planlanır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: